چهارشنبه, ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ / قبل از ظهر / | 2024-06-19
تبلیغات
تبلیغات
کد خبر: 5325 |
تاریخ انتشار : ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۵ |
278 بازدید
۰
4
ارسال به دوستان
پ

کاربران تاکسی‌های اینترنتی از اواخر شهریورماه شاهد افزایش قیمت‌ها بوده‌اند. دلیل این موضوع چیست؟ اسنپ، تپسی و ماکسیم پاسخ می‌دهند.

قیمت سفرهای اینترنتی در ایران تحت موقعیت‌های مختلف سال، بارها دچار تغییر و تحول می‌شود. این بار از اواخر شهریور ماه، کاربران تاکسی‌های اینترنتی مدام با قیمت‌های بالایی مواجه شده‌اند. در پایگاه خبری صدای شما علت این موضوع را از اسنپ، تپسی و ماکسیم جویا شده‌ایم.

فرید شهابی، مدیر تجاری اسنپ، به پایگاه خبری صدای شما می‌گوید قیمت هر سفر متاثر از نسبت عرضه و تقاضا است و تغییر قیمت در روزهای اخیر به‌دلیل تغییر فصل است. شهابی درخصوص قیمت‌گذاری کلی سفرها در اسنپ می‌گوید:

همان‌طور که همیشه گفته‌ایم، قیمت‌گذاری در اسنپ و دیگر تاکسی‌های اینترنتی پویاست و کرایه‌ها با توجه به عوامل تأثیرگذار تغییر می‌کنند. «ورودی سفر»، «مسافت سفر»، «مدت زمان سفر» و «نسبت عرضه و تقاضا» عوامل تأثیرگذار روی قیمت سفرهای اسنپی هستند. هرچند ورودی و مسافت در یک سفر ثابت همیشه یکسان هستند، اما مدت زمان سفر با توجه به عواملی مانند ترافیک یا شرایط جوی خاص متغیر است، در نتیجه قیمت سفرها در شرایطی که ورودی سفر و مسافت یکسان باشد، به دلیل ترافیک و تغییر مدت زمان سفر می‌تواند تغییر کند. از طرف دیگر، قیمت هر سفر متاثر از نسبت عرضه و تقاضا نیز است. یک الگوریتم به‌صورت هوشمند نسبت عرضه و تقاضا را بررسی می‌کند و با توجه به آن به قیمت اضافه یا از آن کم می‌شود.

مدیر تجاری اسنپ: مهم‌ترین دلیل افزایش قیمت روزهای اخیر، تغییر فصل است

به‌گفته‌ی مدیر تجاری تاکسی اینترنتی اسنپ، افزایش قیمت در ساعات خاص طی روزهای گذشته، متوسط قیمت روزانه را به مقدار بسیار کمی افزایش داده که مهم‌ترین دلیل آن تغییر فصل است.

شهابی اضافه می‌کند: «با تغییر ساعت از ابتدای مهر ماه و خنک شدن هوا، نسبت درخواست‌ها در ساعات خاصی از شبانه‌روز بیشتر می‌شوند، بنابراین در این ساعات تعداد درخواست‌ها از تعداد خودروهای حاضر در محل پیشی می‌گیرد. در این ساعت‌ها معمولا ترافیک نیز سنگین است و درنتیجه مدت زمان هر سفر بیشتر می‌شود. با توجه به این عوامل، الگوریتم هوشمند اسنپ، قیمت را کمی افزایش می‌دهد تا درخواست‌های بیشتری به سفر تبدیل شوند. این افزایش قیمت برای همه سفرها و در همه‌ی ساعات شبانه‌روز نیست.»

شهابی با اشاره به اینکه چنین روندی هرساله با تغییر فصل رخ می‌دهد، به پایگاه خبری صدای شما می‌گوید به همین دلیل اسنپ از قبل این موارد را پیش‌بینی می‌کند و اقداماتی را برای حفظ تعادل میان عرضه و تقاضا انجام می‌دهد. شهابی ازجمله مهم‌ترین اقدامات اسنپ در این زمینه، به افزایش بودجه‌ی طرح‌های تشویقی مربوط به کاربران راننده‌ی اسنپ با شروع پاییز اشاره می‌کند که کاربران راننده را به فعالیت بیشتر در ناوگان اسنپ تشویق می‌کند.

تپسی دیگر فعال در حوزه حمل‌ونقل هوشمند هم به پایگاه خبری صدای شما می‌گوید افزایش تقاضا باعث افزایش قیمت سفرهای تپسی نسبت به فصل تابستان شده است. به‌گفته‌ی کسری قانع، مدیر روابط عمومی تپسی، تعیین هزینه‌ی سفرهای این تاکسی اینترنتی بر اساس یک الگوریتم هوشمند انجام می‌شود. قانع اضافه می‌کند این الگوریتم پارامترهایی نظیر میزان درخواست سفر یا تقاضا، ترافیک، وضعیت جوی، مدت زمان سفر، مسافت آن و… را بررسی و محاسبه و بر این اساس قیمت هر سفر را تعیین می‌کند؛ درنتیجه، قیمت سفرهای تپسی در ساعات و شرایط متفاوت کم یا زیاد می‌شود.

تپسی: افزایش میزان تقاضا قیمت‌ها را در ساعات اوج درمقایسه‌با تابستان افزایش داد

قانع تأکید می‌کند که یکی از مهم‌ترین این متغیرها، میزان تقاضا یا تعداد درخواست‌های سفر است. او اضافه کرد پس از فروکش کردن پاندمی کرونا، بازگشایی مدارس و مشاغل، حجم درخواست‌های سفر در تپسی افزایش قابل ملاحظه‌ای در اکثر شهرها داشت که منجر به تغییر قیمت سفرها در قیاس با فصل تابستان و در ساعات اوج (صبح‌ها و عصرها) شد.

این تغییر قیمت در مواردی صعودی و در مواردی نزولی است، به‌طور مثال در همین تعطیلات چهار روزه و به‌واسطه کاهش درخواست‌های سفر و حجم ترافیک، قیمت سفرهای تپسی کاهش محسوسی داشت. در حقیقت این الگوریتم است که قیمت سفرها را تعیین می‌کند.

مدیر روابط عمومی تپسی اضافه می‌کند که تپسی همواره تلاش کرده‌ با راهکارهایی نظیر طرح‌های تشویقی هدفمند برای رانندگان، درآمد آن‌ها را افزایش دهد تا در حد امکان جلوی افزایش هزینه سفر هم گرفته شود.

مقاله‌‌ی مرتبط:

  • آیا اسنپ برای مسیرهای تکراری قیمت بالاتری تعیین می‌کند؟

از سوی دیگر حمید بذرگر، مدیرعامل تاکسی اینترنتی ماکسیم، به پایگاه خبری صدای شما اعلام می‌کند که افزایش قیمت در سفرهای ماکسیم به‌صورت جزئی و مقطعی رخ داده و علت آن هم تعطیلات بوده و اکنون قیمت‌ها به روال سابق بازگشته است. بذرگر درخصوص شیوه‌ی کلی قیمت‌گذاری سفرها در ماکسیم می‌گوید:

اصولا شیوه قیمت‌گذاری ما بر اساس کیلومتر جابه‌جایی است و نرخی که تعریف کرده‌ایم بسیار پایین‌تر از نرخ مصوب اعلامی کشوری است؛ واضح هست که در شهرهای مختلف نیز، نرخ‌های متفاوتی تعریف شده است. البته بعضی از اوقات ممکن هست بابت ترافیک یا آب‌و‌هوا ضریبی برای این قیمت در نظر بگیریم که سفر هم برای راننده‌ و هم مسافران ما مقرون به‌صرفه باشد. البته عوامل دیگری هم در قیمت یک سفر تأثیرگذار هستند، مثلا اینکه مسافر چه خدمات تکمیلی دیگری برای سفر خود انتخاب کند، چون این هم به قیمت سفر اضافه می‌کند. در مجموع، چنین روالی که ما یک‌سره درحال عوض کردن قیمت‌ها و بازی با آن‌ها باشیم وجود ندارد. ما چنین سیاستی نداشته و نداریم. ماکسیم در مورد قیمت‌گذاری سفرها همیشه شفاف عمل کرده است و اینطور نیست که در یک ساعت برای یک درخواست یکسان، چندین قیمت متفاوت از ما ببینید. باید اضافه کنم که توافق بر سر قیمت برای انجام سفر بین راننده و مسافر نیز در اپلیکیشن ما امکان‌پذیر است.

آیا شما خوانندگان پایگاه خبری صدای شما در روزهای گذشته بهبودی در وضعیت قیمت‌گذاری سفرهای تاکسی‌های اینترنتی مشاهده کرده‌اید؟

منبع : زومیت


پایگاه خبری تحلیل صدای شما به هیچ حزب و سازمان و ارگانی وابسته نیست و بصورت شخصی ، کاملا بی طرف و با هزینه شخصی فعالیت و به نشر مطالب می پردازد ( ما صدای شما هستیم )

منبع خبر ( ) است و پایگاه خبری تحلیلی صدای شما در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 5325 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  50002245  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه پایگاه خبری تحلیلی صدای شما مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
لینک کوتاه خبر:
تبلیغات
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری تحلیلی صدای شما در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما