جمعه, ۱ تیر ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-06-21
تبلیغات
تبلیغات
کد خبر: 4423 |
تاریخ انتشار : ۰۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۰ |
222 بازدید
۰
2
ارسال به دوستان
پ

معاون اول قوه قضائیه گفت: هر مقدار بتوانیم مراجعه مردم به مراجع و مراکز قضایی را از طریق مرکز آمار و فناوری اطلاعات، با توسعه دستاوردهای الکترونیکی و هوشمندسازی فرآیندهای قضایی کمتر کنیم، همان مقدار موفق هستیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، آیین تکریم و معارفه معاون منابع انسانی و امور فرهنگی و رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین مصدق معاون اول قوه قضاییه و جمعی از مسئولان برگزار شد.

بر این اساس، محمدباقر الفت به عنوان معاون منابع انسانی و امور فرهنگی و محمد کاظمی‌فرد به عنوان رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات دستگاه قضا معرفی شدند.

حجت‌الاسلام والمسلمین مصدق در ابتدای این آیین اظهار کرد: امروز سکان هدایت قوه مجریه در دست شخصیتی است که مردم او را در چند سال اخیر شناخته‌اند و سکان هدایت دستگاه قضا نیز در دست فرزندی از فرزندان قوه قضاییه است که حدود چهل سال با اشراف کامل در این قوه خدمت می‌کند.

وی با اشاره به استقرار مجلس انقلابی در قوه مقننه اظهار کرد: امروز با همتی همه کارگزاران و مسئولان نظام، باید اعتقاد پیدا کنیم که در صورتی که راهی که انتخاب کردیم صحیح است، می‌توان مشکلات را پشت سر گذاشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین مصدق خاطرنشان کرد: امروز در این جلسه در خدمت خواهران، برادران و مدیران هستیم تا شاهد تکریم و معارفه دو تن از معاونان قوه قضاییه باشیم.

وی عنوان کرد: آقای رحیمی از قضات و چهره‌های خوشنام قوه قضاییه هستند که امروز در دولت به عنوان وزیر دادگستری با رای بسیار بالای مجلس شورای اسلامی و به عنوان اولین وزیری که رای اعتمادی بدون مخالف کسب کرد، انتخاب شد و ما نیز به این موضوع افتخار می‌کنیم که چنین فردی با سوابق پرافتخار به عنوان وزیر دادگستری منصوب شدند که امیدواریم در این سمت نیز بدرخشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین مصدق بیان کرد: انتظارمان از آقای رحیمی آن است که همان طور برای حل مشکلات معیشتی کارکنان قوه قضاییه و به‌ویژه طرح تسری پیش قدم بودند، از این پس نیز در دولت با پشتیبانی رئیس جمهور که همت والایی برای حل این مشکل دارند، مشکل معیشتی کارکنان قوه قضاییه در خصوص قضات و سایر کارکنان را رفع نمایند.

معاون اول قوه قضاییه خاطرنشان کرد: وقتی به جد از همکاران در سراسر کشور مطالبه‌گری می‌کنیم، شرمنده ایم که مقدمات ابتدایی رفاهی کارکنان را نتوانستیم حل کنیم.

وی افزود: به کارکنان قوه قضاییه اطمینان می‌دهم که همواره در این زمینه تلاش می‌کنیم و جلسات متعددی با دولت و آقای رحیمی خواهیم گذاشت تا این مشکل حل شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین مصدق در ادامه بیان داشت: یکی دیگر از همکاران قدیمی و قاضی شایسته که در سمت‌های مدیریتی و قضایی سوابق متعددی را دارد، جناب آقای الفت است که امروز سکان هدایت معاونت منابع انسانی را عهده می‌گیرد.

معاون اول قوه قضاییه در ادامه گفت: با توجه به شناختی که از آقای الفت داریم انتظارات از وی بسیار بالاست و از او می‌خواهیم که برنامه‌های قبلی به صورت جهشی ادامه پیدا کند و انتظارات دیگر نیز برآورده شود.

وی گفت: به طور جد انتظار داریم که آقای الفت به موضوع نیروی انسانی اعم از قضایی و اداری که سرمایه اصلی قوه قضاییه هستند و موضوع جذب آن‌ها، توجه کافی داشته باشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین مصدق گفت: وضعیت ما در خصوص جذب نیروی انسانی با تمام تلاش‌هایی که صورت گرفته مناسب نبوده؛ چرا که وضعیت بودجه اجازه استخدام نمی‌داد و فرایند جذب قاضی بسیار طولانی است.

معاون اول قوه قضاییه در ادامه گفت: از جمله انتظاراتی که از آقای الفت داریم، توجه جدی به سند تحول قضایی و حکم انتصاب ریاست قوه قضاییه به عنوان نقشه راه است که لازم است این سند در حوزه معاونت منابع انسانی عملیاتی شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصدق با اشاره به لزوم تعامل سازنده با دولت در حوزه نیروی انسانی گفت: برای دکتر رحیمی و جناب آقای الفت آرزوی موفقیت داریم.

معاون اول قوه قضاییه گفت: در خصوص قسمت امور فرهنگی نیز لازم است توجه ویژه شود و غفلت صورت نگیرد.

وی اظهار کرد: مناسبت دوم تکریم از خدمات شایسته دکتر زارع پور در مدت حدود دو سالی که به عنوان رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه بودند و انصافا در طی این مدت به طور جهشی حرکت کردند.

وی اظهار کرد: هر مقدار بتوانیم مراجعه مردم به مراجع و مراکز قضایی را از طریق این مرکز با توسعه دستاوردهای الکترونیکی و هوشمندسازی فرآیندهای قضایی کمتر کنیم، همان مقدار موفق هستیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مصدق خاطرنشان کرد: برخی از قسمت‌های دولت امروز از کار‌هایی که توسط آقای دکتر زارع پور انجام شده، الگو می‌گیرند.

معاون اول قوه قضاییه گفت: ریاست قوه قضاییه اصرار داشتند که ایشان همچنان در قوه قضاییه باشند؛ اما از سوی دیگر می‌دانیم که کمک به رئیس جمهور کمک به نظام است و همه وظیفه داریم به کار‌هایی که در قوه مجریه انجام می‌شود برای ارتقاء کمک کنیم.

وی در پایان گفت: جایگزین ایشان جناب دکتر کاظمی فرد عضو هیات علمی دانشگاه هستند که حدود دو سال با دکتر زارع پور به عنوان معاون وی مشغول به کار بودند و رزومه درخشانی دارند و در دو سال اخیر با آقای دکتر زارع پور همکاری داشتند و با هم این کار‌ها را انجام دادند که برای ایشان نیز آرزوی موفقیت داریم.

در ادامه مراسم رحیمی معاون سابق منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه و وزیر دادگستری دولت سیزدهم گفت: وضعیت کشور و مشکلات مردم و همدلی و همگرایی که بین قوای سه گانه ایجاد شده هیچ بهانه‌ای برای عدم کارآمدی باقی نگذاشته است.

وی ادامه داد: من از همکارانم در معاونت منابع انسانی تشکر و حلالیت می‌طلبم و در این مدت تلاش کردیم که خدمتی انجام دهیم.

رحیمی بیان داشت: اکنون به عنوان وزیر دادگستری وظیفه قانونی دارم تا به بودجه قوه قضاییه رسیدگی کنم و اگر بودجه قوه قضاییه حل شود مشکلات پرسنل رفع خواهد شد.

در ادامه الفت معاون جدید منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه بیان داشت: بنده با سن و سال کم وارد قوه شدم و لذا خودم را مدیون قوه قضاییه می‌دانم و این افتخار من است.

وی ادامه داد: امید است بتوانم در این عرصه بیشترین خدمت را داشته باشم و بتوانیم کار را به سمت توانمندی قوه قضاییه ببریم و خدمات ارایه شده مورد انتظار مردم باشد.

الفت بیان داشت: باید برنامه و سیاستگذاری و راهبرد داشته باشیم البته اگرچه این مقدمات لازم است، اما کافی نیست بلکه باید مجریان توانمندی برای اجرای برنامه‌ها داشته باشیم.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه تصریح کرد: ما محور توانمند کردن قوه قضاییه را پیگیری خواهیم کرد، لذا نیاز به حرکت علمی داریم و تلاش خواهیم کرد این بستر فراهم شود.

وی درباره برنامه‌های سند تحول ادامه داد: سند تحول محصول چند دوره مدیریت است و اگر بخواهیم در آینده‌ای نزدیک شاهد تحول باشیم، باید سند را تبدیل به برنامه کرده و با قدرت آن را اجرا کنیم.

الفت تاکید کرد: فصل سوم این سند به منابع انسانی مربوط است و در اینجا متعهد می‌شوم آن را اجرایی کنم.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه افزود: ما در سنوات گذشته هیچ وقت موفق نشدیم تمام زحمات همکارانمان را به خوبی برای مخاطبان خود توضیح دهیم چراکه قضات ما همیشه با نجابت کار خود را انجام دادند حال من به نوبه خودم همه تلاش خود را خواهم کرد شرایط کاری همکاران را ارتقا داده تا دغدغه ذهنی همکارانمان مرتفع شود.

در ادامه مراسم زارع پور رییس سابق مرکز آمار و فناوری اطلاعات و وزیر ارتباطات در دولت سیزدهم گفت: سند تحولی که ملاک همه ما در دستگاه قضایی است هفتاد درصد آن فناوری پایه است که نشان می‌دهد تا چه اندازه این حوزه کاری مهم است.

وی ادامه داد: در این یکسال و نیم با مجاهدت دوستان در مرکز آمار، توانستیم به توفیقات خوبی دست یابیم و و همه مردم ثمره دامنه خدمات ما را در این مدت چشیدند.

رییس سابق مرکز آمار و فناوری اطلاعات بیان داشت: تلاش کردیم مراجعه مردم به دستگاه قضایی را تا حد زیادی کاهش دهیم و برگزاری دادگاه‌های برخط را راه اندازی کردیم، در این میان بیش از ٧٠ پروژه ملی نیز به اجرا درآمد.

زارع پور تاکید کرد: ما در این مدت گام اول هوشمندسازی را برداشتیم و امید است از این پس نیز ادامه یابد و اگر مشکلاتی در مسیر پیش رو داشتید بنده در دولت کمک خواهم کرد تا قوه قضاییه هوشمند در تراز انقلاب اسلامی را هرچه سریعتر محقق کنیم.

محمد کاظمی‌فرد، رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه نیز در این مراسم با قدردانی از رئیس قوه قضاییه به دلیل حسن اعتماد وی و تبریک به عیسی زارع پور به دلیل انتصاب به عنوان وزیر ارتباطات گفت: سرلوحه برنامه‌های مرکز آمار و فناوری اطلاعات، همان دستورات رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکم انتصاب رئیس قوه قضاییه است و اجرای سند تحول قضایی، گسترش فناوری‌های نوین و دست یابی آسان مردم به خدمات قضایی در دستور کار قرار دارد.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه خاطرنشان کرد: بر اساس دستورات ریاست قوه قضاییه استفاده حداکثری از ظرفیت‌هایی که در طول این مدت ایجاد شده است را در دستور کار داریم و به دنبال این هستیم که موانعی که در این زمینه وجود دارد را رفع کنیم.

وی با تاکید بر استمرار گام دوم هوشمندسازی قوه قضاییه گفت: هدف ما کاهش اطاله دادرسی، افزایش دقت و شفافیت در رسیدگی‌های قضایی خواهد بود.

کاظمی‌فرد گفت: با همکاری دکتر زراع پور در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات توسعه تعاملات الکترونیکی و گسترش دادرسی‌های الکترونیک را خواهیم داشت تا بتوانیم به رسیدگی‌های قضایی سرعت ببخشیم.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه عنوان کرد: در راستای ایجاد شفافیت در دستگاه قضایی، ابزار‌های نظارتی را در اختیار مدیران قوه قضاییه و دستگاه‌های نظارتی قرار خواهیم داشت و از بخش خصوصی و دانش بنیان استفاده خواهیم کرد تا با توجه به اینکه ۷۰ درصد از برنامه‌های سند تحول قضایی را که بر عهده مرکز آمار و فناوری اطلاعات است را انجام دهیم.

وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و مجازی سازی خدمات خودکاربر اظهار کرد: تمامی این اقدامات برای آسان‌تر کردن دسترسی مردم به عدالت است. اجرای این برنامه‌ها نیازمند توجه به سرمایه‌های انسانی، منابع مالی و توجه به نیرو‌های نخبه‌ای است که در این حوزه فعالیت می‌کنند.

انتهای پیام/


منبع خبر ( ) است و پایگاه خبری تحلیلی صدای شما در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 4423 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  50002245  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه پایگاه خبری تحلیلی صدای شما مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
لینک کوتاه خبر:
تبلیغات
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری تحلیلی صدای شما در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما